4 tipy ako zredukovať opotrebovanie dezénu

4 tipy ako zredukovať opotrebovanie dezénu

Pomôžte svojim pneumatikám vydržať dlhšie a znížte opotrebovanie dezénu pomocou týchto štyroch praktických tipov. Aj tie najlepšie pneumatiky sa nakoniec opotrebujú, ale môžete ich udržať dlhšie pri živote, ak sa naučíte vykonávať niekoľko preventívnych opatrení.

Tipy, ako znížiť opotrebovanie dezénu pneumatík

1. Upravte svoje jazdné návyky

Aby ste zabránili alebo znížili opotrebovanie dezénu pneumatík, dbajte na opatrnejšiu a šetrnejšie jazdu. Napríklad príliš rýchle prechádzanie ostrých zákrut alebo jazda cez kaluže v ktorých sa môže skrývať prekvapenie vo forme výmolu môžu výrazne poškodiť dezén pneumatík. Ideálne je pri jazde cez výmoľ spomaliť, ak situácia neumožňuje sa mu úplne vyhnúť.

2. Na monitorovanie a udržiavanie tlaku v pneumatikách používajte tlakomer

Pri každom tankovaní paliva si skontrolujte tlak v pneumatikách. Pri správnej úrovni nahustenia dokážu pneumatiky rovnomerne rozložiť váhu vášho vozidla. Ak je nahustená nadmerne alebo nedostatočne, dochádza k väčšej, resp. menšej kontaktnej ploche s vozovkou, čo znižuje alebo zvyšuje spotrebu paliva a spôsobuje opotrebovanie dezénu pneumatík.

Ako zistiť, či je vaša pneumatika podhustená, prehustená alebo správne nahustená? Odporúčame si odbehnúť do najbližšieho obchodu s autodoplnkami a kúpiť si merač tlaku. Oproti novým pneumatikam je pomerne lacný a ľahko skladovateľný.

3. Mente pozíciu kolies

Mali by ste zvážiť otáčanie predných pneumatík za zadné pneumatiky, pretože na predné pripadá väčšia záťaž pri riadení a zatáčaní. Vďaka tomu bude vozidlo fungovať bez problémov a vyhnete sa väčším problémom na ceste.
Pneumatiky je potrebné pravidelne otáčať, aby sa rovnomerne opotrebovávali a aby sa nezačali vychyľovať.

4. Investujte do geometrie kolies

Pri výmene pneumatík si nechajte skontrolovať aj ich geometriu, pretože ide o kritický aspekt údržby automobilu. Vaše kolesá musia byť rovnomerné kvôli bezpečnej jazde, kvôli životnosti pneumatík a aby dosahovali správnu trajektóriu. Ak sa domnievate, že geometria vašich kolies je nesprávna, alebo ste už dávno neboli na jej kontrole, neodkladajte to a určite choďte.

Dodržiavajte tieto štyri tipy, aby vaše pneumatiky vydržali dlhšie a aby ste sa na cestách cítili bezpečne.

Tlačidlo "Späť nahor"