Aký je proces recyklácie pneumatík?

Aký je proces recyklácie pneumatík?

Čo si myslíte, že sa stane so starými pneumatikami z vášho auta? Aký je proces recyklácie pneumatík?
Čo sa vo svete, ktorý každoročne spotrebuje miliardy pneumatík, deje so všetkými ich zvyškami? Sú škodlivým produktom, ktorý znečisťuje životné prostredie alebo sú vítanou možnosťou recyklácie?
Pneumatiky sa najčastejšie recyklujú drvením na menšie kusy alebo sa dokonca spaľujú v rôznych priemyselných odvetviach.

Ako sa recyklované pneumatiky a oceľ odstraňujú z použitých pneumatík

Kov v oceľovom páse pneumatiky je zodpovedný za jej štruktúru. Predtým, ako recyklátor začne drviť, použijú sa magnety na jeho odstránenie.

Aký je proces recyklácie pneumatík?

Spracovatelia pneumatík používajú niekoľko metód na rozbitie gumy z pneumatík na menšie kúsky. Mechanické, kryogénne či tepelné.

Mechanicky

Pneumatiky sú rozdrvené mechanicky, pomocou rotujúcich zubov prístroja.
Aby bola guma z rozdrvenej pneumatiky použiteľná, spracovatelia pneumatiky ďalej rozbijú na približne 5 centimetrové pásy. Tie sa potom chemicky upravia a premenia sa na použiteľný materiál.

Ako fungujú kryogénne zariadenia

Pneumatiky sa zmrazia tekutým dusíkom a rozbijú sa na menšie časti pomocou niečoho, čo sa podobá mechanickým kladivám, zatiaľ čo ostatné zložky, ako napríklad oceľ, sa odstraňuje magnetmi.

Prečítajte si, ako funguje pyrolýza – proces recyklácie pneumatík

Spracovatelia pneumatík môžu využiť proces zahrievania gumy v peci pred jej odoslaním do drviča.

Ako sa čistí výsledná guma?

Výsledná guma sa čistí pomocou zmesi vody a iných čistiacich látok. Cieľom tohto kroku je odstrániť všetky zvyšky ocele alebo iné zvyšky, ktoré zostali na pneumatikách po ich rozdrvení na menšie kúsky.

Na čo sa môžu recyklované pneumatiky použiť?

Náhrada štrku

Štrk môže byť drahý na presun a výrazne ťažší. Guma ma približne iba jednu tretinu váhy štrku.
Guma je skvelá alternatíva, pretože sa môže použiť ako vrstva na diaľnici či zásyp dier na ceste alebo mnoho ďalšieho. Je užitočná najmä v chladnejšom podnebí, a to preto, že guma len tak ľahko nezamrzne.

Ihriská a podložky

Pneumatiky sa premenia na vynikajúcu a mäkkú výplň detských ihrísk a na protišmykové podložky. Guma poskytuje mäkký povrch, ktorý znižuje možnosť zranenia v prípade pádu detí.

Guma ako palivo

Nemáme na mysli, že sa guma premení na benzín. Je ju však možné spáliť a vďaka jej skvelým tepelným vlastnostiam túto energiu ďalej využiť.
Je to výhodný spôsob vzhľadom na to, že pneumatiky sa zdajú byť lacnejšie a lepšie ako iné metódy výroby tepla v týchto továrňach. Agentúra na ochranu životného prostredia povoľuje spaľovanie a takýto proces recyklácie pneumatík.

Tlačidlo "Späť nahor"