Najčastejšie chyby vodičov pri šoférovaní

Najčastejšie chyby vodičov pri šoférovaní

V tomto článku poukážeme na najčastejšie chyby vodičov a bez ohľadu na to, aký skúsený vodič ste, je pravdepodobné, že ste sa dopustili aspoň jednej z nich. Možno vás dokonca prekvapí, koľkých častých chýb sa môžete dopúšťať bez toho, aby ste si uvedomovali riziká, ktoré predstavujú.

Časté chyby vodičov:

1. Nevenovanie dostatočnej pozornosti

Mobilné telefóny nikdy nepoužívajte počas jazdy. Telefón nepatrí za volant a patrí medzi chyby vodičov, ktoré si nevedia odpustiť. Môžu totiž pôsobiť ako zdroj rozptýlenia, čo následne vedie k nebezpečnej jazde a nehodám. Telefón však nie je jediným možným rozptýlením. K rozptýleniu môžu prispieť aj iné veci, ako napríklad zmena rozhlasovej stanice, nanášanie mejkapu alebo obdivovanie výhľadu počas jazdy, čo môže v konečnom dôsledku znížiť vašu bezpečnosť na cestách.

nepozornost chyby vodicov

2. Nepoužívanie smeroviek

Používanie smeroviek pri jazde káže zdravý rozum, najmä, keď sa chystáte pohnúť. Zanedbávaním smeroviek riskujete dopravnú nehodu. Nezabúdajte však smerovky vypnúť, neustále blikanie môže byť zavádzajúce a rovnako nebezpečné.

3. Diaľkové svetlá

Zlé zaobchádzanie s diaľkovými svetlami patrí medzi bežné chyby vodičov. Diaľkové svetlá vám pomôžu dostať sa bezpečne do cieľa, na tmavých a slabo osvetlených cestách. Sú skvelé, hoci môžu byť aj faktorom, ktorý spôsobí dopravnú nehodu. Diaľkové svetlá môžu oslepiť protiidúcich vodičov a znižujú aj ich viditeľnosť. Riziko je pomerne veľké, pri jazde v noci ich používajte opatrne.

4. Tankovanie nesprávneho paliva

Možno si hovoríte, že toto sa mne stať nemôže. Žiaľ, každý deň sa do tejto situácie dostane mnoho ľudí. Okrem nákladov na tankovanie sa vám môže stať, že kvôli jednej chybe budete musieť vyčerpať palivo alebo opraviť svoje vozidlo. To je dosť nákladné najmä preto, že sa tomu dalo ľahko predísť.

5. Dodržujte dostatočný odstup

Nikto nemá rád situáciu, kedy sa niekam ponáhľa. Veľa vodičov sa rozčuľuje a tlačia sa na nárazník vodičom pred sebou. Problémom je, že mnohí vodiči obviňujú druhého vodiča, že jazdí príliš pomaly, hoci to v skutočnosti nie je také nebezpečné ako jazda bez dostatočného rozostupu. Tlačenie vodiča pred sebou často končí dopravnou nehodou, čo vám vašu cestu do cieľovej destinácie určite neurýchli. Odporúčame dodržiavať dostatočný odstup, aby sa predišlo dopravnej nehode.

Najčastejšie chyby vodičov pri šoférovaní

6. Pred štartom si nastavte zrkadlá

Ak sa pozeráte na spätné zrkadlá svojho vozidla, len ako na spôsob, ako skontrolovať váš vzhľad, strácate ich zmysel. Sú dôležitým nástrojom na zlepšenie vášho výhľadu na cestách a znižujú riziká nehôd spojené so zlým výhľadom. Pred štartom na cestu si vždy nájdite chvíľu času a skontrolujte či sú správne nastavené.

7. Pomalá jazda v pruhu, ktorý je určený na predchádzanie

Pomalá jazda v pruhu, ktorý je určený na predchádzanie, patrí medzi chyby vodičov, ktorú si niektorí vôbec neuvedomujú. Nezaberajte predbiehací pruh. Všetci vieme, aké je nepríjemné, keď niekto jazdí pomaly v pruhu určenom na prechádzanie. V snahe obísť týchto vodičov sa ostatní motoristi môžu rozhodnúť jazdiť rýchlejšie, ako je povolená rýchlosť v pravom pomalom pruhu. Je to nebezpečný krok, ktorý môže ohroziť všetkých ostatných na ceste. Ak si všimnete, že jazdíte príliš pomaly na to, v akom jazdnom pruhu sa nachádzate, použite spätné zrkadlá a skontrolujte či sa za vami nenachádza veľký rad áut. Ak áno, prejdite na druhú stranu do pravého pomalšieho jazdného pruhu.

8. Nepoužívanie ručnej brzdy

Zlé vodičské návyky často vznikajú z dlhodobo zaužívaného šoférovania. Napríklad oprieť si nohy o pedále brzdy a spojky, keď stojíte na semaforoch alebo križovatkách. Nepoužívanie ručnej brzdy patrí medzi naozaj časté chyby vodičov. Vedeli ste, že nepoužívaním ručnej brzdy v takýchto situáciách sa vystavujete vyššiemu riziku nehody? Žiaľ, vždy existuje možnosť, že iní vodiči budú neopatrní a v premávke vám vrazia do zadnej časti vozidla, čo môže spôsobiť, že vy narazíte do auta stojaceho pred vami. Zatiahnutá brzda môže pomôcť eliminovať škody.

rucna brzda chyby vodicov

9. Prechádzanie cez viac jazdných pruhov pri odbočovaní

Existuje niekoľko rád, ktoré si ľudia pamätajú, keď sa prvýkrát učili šoférovať. Zdá sa, že veľa vodičov zabudlo na jednu radu, zostať počas jazdy vo svojom jazdnom pruhu. Zaberanie viac, ako jedného jazdného pruhu je nebezpečné, pretože ak odbočujete, existuje možnosť, že sa zrazíte s vozidlami v súbežných jazdných pruhoch, ako je ten váš. Aby ste sa eliminovali riziko tejto častej chyby vodičov, držte sa jazdného pruhu, v ktorom ste začali a ktorý je určený pre odbočovanie. Opúšťajte ho až vtedy, keď ste sa uistili, že to je bezpečné.

10. Jazda keď sa cítite unavený patrí medzi fatálne chyby vodičov

Šoférovanie počas únavy je riziko, ktoré sa neoplatí podstupovať, pretože každý rok sa vďaka ospalým vodičom stanú tisíce vážnych dopravných nehôd. Ak cestujete a chytí vás únava, je lepšie zastaviť na bezpečnom mieste a trochu sa vyspať alebo si dať kávu s krátkou prechádzkou, ktorá vás môže prebrať. Všetko je lepšie, ako pokračovať v jazde s vysokým rizikom spôsobenia dopravnej nehody.

Sledujte nás

Prečítajte si viacej článkov na našom blogu. Na našom blogu nájdete užitočné rady, zaujímavú históriu pneumatikarských spoločností a mnohé ďalšie témy. Pre jedinečné informácie a skvelé ponuky sledujte náš facebooký profil, aby vám nič neuniklo.

Tlačidlo "Späť nahor"