Akou spoločnosťou bola vyrobená prvá zimná pneumatika?

prva zimna pneumatika titulka

Prvá zimná pneumatika bola prvýkrát zavedená pre nákladné vozidlá v 30. rokoch 20. storočia, ale čoskoro po nich nasledovali osobné vozidlá, pretože sa zistilo, že tento nový typ gumy je účinnejší v chladných a zasnežených podmienkach. Na rozdiel od bežných pneumatík sú zimné pneumatiky navrhnuté tak, aby ste mali lepšiu trakčnú kontrolu a ovládateľnosť v zľadovatených alebo zasnežených podmienkach. Zimné pneumatiky dnes nájdete po celom svete.

Prvá zimná pneumatika

Prvá zimná pneumatika Nokian Kelirengas pochádza z Fínska z roku 1934, keď spoločnosť Nokian prvýkrát vyrobila nákladné pneumatiky určené do náročných podmienok. Bolo to v čase, keď bolo na cestách ešte veľa vozov a koní, čo znamenalo, že pre vodičov bolo veľmi náročné dostať sa tam, kam potrebovali. Zimné pneumatiky mali obrovský vplyv na bezpečnosť vodičov, chodcov a koní.

prva zimna pneumatika nokian

Behúň s jedinečným dizajnom

Keď sa táto nová prvá zimná pneumatika začala predávať, mala na tú dobu úplne jedinečný dezén. Pneumatiky prvých vozidiel mali veľmi ľahký dezén, ale zimné pneumatiky mali oveľa väčšie zuby a boli navrhnuté tak, aby sa “zahryzli” do snehu a poskytli maximálnu trakciu.

prva zimna pneumatika Nokian Kelirengas
Nokian Kelirengas

Ako sa zimná pneumatika dostala ku ďalším výrobcom

Na novú zimnú pneumatiku od spoločnosti Nokian, rýchlo reagovali aj ďalší výrobcovia. Napríklad spoločnosť Goodyear prvýkrát predstavila svoj model pneumatík Suburbanite v roku 1952 a spoločnosť Michelin Tires patentovala svoju pneumatiku s technológiou, ktorá sa skladala z prelisov s premenlivou šírkou v roku 1972.

Zimné pneumatiky s hrotmi

Významnou inováciou v odvetví výroby pneumatík bola výroba pneumatík s hrotmi. Tieto nové pneumatiky pomohli vodičom udržať kontrolu nad vozidlom bez ohľadu na podmienky. Pneumatiky s hrotmi sa začali vyrábať v 60. rokoch minulého storočia.

Dnešné zimné pneumatiky

K dispozícii je veľký výber zimných pneumatík, ale jedna vec je jasná pre všetkých výrobcov. Zimné pneumatiky sú stále lepšie a lepšie! Od nových inovácií v technológii pneumatík za posledných niekoľko desaťročí až po zvýšené financovanie výskumu a vývoja je ľahké a zreteľné vidieť, že táto kategória sa bude len zlepšovať. Pozrite si náš blog plný užitočných informácií.

Tlačidlo "Späť nahor"