Čo je to rýchlostný index?

Čo je to rýchlostný index?

Aké faktory určujú rýchlostný index na pneumatike?

Rýchlostný index pneumatiky predstavuje maximálnu rýchlosť, ktorú pneumatiky zvládnu za normálnych podmienok; toto číslo sa nachádza vedľa indexu zaťaženia a uvádza výkon pneumatiky z hľadiska odvodu tepla, ovládateľnosti, brzdenia alebo ľahkosti riadenia.

Akú rýchlosť pneumatík mám použiť?

Vždy by ste si mali zaobstarať tú správnu pneumatiku podľa typu vášho vozidla. Ak máte pneumatiku s nižšou ako vhodnou rýchlostnou kategóriou, môže to spôsobiť problémy, ako napríklad poruchu pneumatiky či zníženie palivovej účinnosti vášho vozidla.

Hodnoty rýchlosti pneumatík

Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej je pneumatika zaradená do abecedného poradia, tým lepšie zvláda teplo a vyššie rýchlosti. Maximálna rýchlosť vášho vozidla môže byť vyššia ako je rýchlostný index pneumatík. Hodnotenie pneumatiky vychádza z laboratórnych testov, ktoré nezohľadňujú jazdné podmienky, ako napríklad sneh a dážď. Jazda vysokou rýchlosťou môže viesť až k poškodeniu pneumatík.

Ak majú vaše pneumatiky rôzne rýchlostné kategórie, najrýchlejšia jazda je obmedzená pneumatikou s nižšou rýchlostnou kategóriou. Správne používanie tohto systému vám umožňuje bezpečnú a plynulú jazdu. Väčšina zimných pneumatík má však hodnotenie T alebo H, pretože pracujú pri nižšej rýchlosti. Hodnotenie pneumatík nezohľadňuje mnohé faktory, ktoré určujú skutočné schopnosti pneumatík, ako napríklad správne nahustenie pneumatík a nastavenie vozidla s optimálnym dezénom a počasie. Niektoré jazdné podmienky môžu spôsobiť zníženie rýchlostného indexu pneumatík.

Ako zistím rýchlostný index svojej pneumatiky?

V zozname je uvedená trieda pneumatiky (označená písmenom), šírka pneumatiky, prevodový pomer, rýchlostný index a konštrukcia.
Na bočnici pneumatiky nájdete jej prislušnú triedu (označenú písmenom), šírku profilu (číslo), pomer strán (číslo), konštrukciu pneumatiky (písmeno) a index nosnosti.

Rýchlostný index može vyzerať napríklad takto: “ P275/40ZR17 93Y “.

Prečo má hodnotenie rýchlosti pneumatík význam pre kvalitu jazdy?

Vyššie rýchlostné kategórie ponúkajú lepšiu ovládateľnosť, ale sú s ňou spojené aj nevýhody, ako je nižší komfort, výkon v chladnom počasí a kratšia životnosť dezénu.

Tlačidlo "Späť nahor"